تصویب اعتبار بی‌سابقه برای حقوق دستیاران پزشکی

تصویب اعتبار بی‌سابقه برای حقوق دستیاران پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: امسال برای اولین بار در بودجه عمومی سه همت اعتبار برای حقوق دستیاران پزشکی در نظر گرفته شده که در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه است.

به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ابوالفضل باقری فرد روز دوشنبه در نشست خبری با موضوع دستاوردها گفت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا کشور به نوعی شرایط جنگی داشت، در این شرایط حتی مدارس و دانشگاهها نیز تعطیل و به حالت مجازی در آمده بود. اما مهم ترین کار معاونت آموزشی وزارت بهداشت حضوری کردن همه کلاس های درس آموزش پزشکی و آزمونها از ابتدای سال ۱۴۰۰ بود.

وی افزود: کارهای تحولی زیادی در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت انجام شده که یکی از آنها ساماندهی دانشجویان خارج به داخل بود. تا قبل از این تعداد زیادی از این دانشجویان با گذراندن تعداد کمی واحد درسی این اجازه را داشتند به داخل کشور بیایند. این ها که از کشورهایی مثل ترکیه و مجارستان می آمدند و با دور زدن کنکور و بدون آزمون در دانشگاههای ایران درس می خواندند. بعضی از آنها اصلا از ایران خارج نمی شدند و به صورت مجازی درس می خواندند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: هزاران دانشجو چنین شرایطی را داشتند و این ناعادلانه بود. اما با قانونی شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب کرد اکنون این دانشجویان اولا باید حداقل ۴ ترم را در خارج درس خوانده باشند ثانیا برای بازگشت حتما باید در آزمونی که در داخل و دو بار در سال برگزار می شود شرکت کنند.‌ با این روند تعداد کسانی که می توانند از خارج به داخل بیایند بسیار محدود شده است و آن مسیری که برخی از آن سواستفاده می کردند بسته شده است.

باقری فرد اضافه کرد: مساله ناعادلانه دیگر خرید تعهد پزشکی بود که با حکم دیوان عدالت اداری ممنوع شد. یعنی هر کس که پزشکی را رایگان می خواند موظف به انجام تعهد خود است.

وی با اشاره به افزایش قابل توجه حقوق دستیاران پزشکی ذکر کرد و تصریح کرد: حق الزحمه دستیاران در شروع کار دولت ۲ تا ۳ میلیون بود که اکنون برای دستیاران مجرد ۱۲ و برای دستیاران متاهل ۱۵ میلیون تومان است که در این دولت ۷۰۰ درصدی شد. امسال سه همت اعتبار برای دستیاران پزشکی بودجه در نظر گرفته شده که این در تاریخ جمهوری اسلامی بی سابقه است، همچنین دستیاران پزشکی فقط ۱۰ رشته را می توانستند انتخاب رشته کنند که اکنون به ۱۰۰ رشته رسیده است.

به گزارش ایرنا معاون آموزشی وزارت بهداشت در پایان در خصوص خودکشی دستیاران پزشکی گفت: در تمام دنیا کادر پزشکی به دلایل شناخته شده بیشتر در معرض خودکشی هستند. اما از نظر ما حتی خودکشی یک نفر از این کادر هم زیاد است، ما باید اقداماتی را برای پیشگیری از خودکشی انجام دهیم که یکی از آنها تشکیل “کمیته دائمی سلامت روان” است که مصوباتی هم داشته است. از امسال تمام کسانی که برای دستیاری ثبت نام می کنند باید یک مشاوره روانشناسی اجباری را انجام دهند. اگر مشکل داشتند که باید درمان شوند اگر مشکلی نداشتند هم‌ باید هر سال یکبار این مشاوره را انجام دهند. علاوه بر این اقدامات دیگری هم در این زمینه در حال انجام است‌.

امتیاز بده